środa, 4 lutego 2015

Dowody inwazji rosyjskiej na Ukrainie



 Dowody inwazji rosyjskiej na Ukrainie

Oryginalny artykuł z dnia 23.01.2015 w języku angielskim dostępny pod adresem:
Wsparcie finansowe dla autora oryginalnego tekstu:
https://www.patreon.com/ConflictReporter




W ciągu ostatnich 3 dni pojawiło się  wiele informacji świadczących o obecności regularnej rosyjskiej armii na terenie Ukrainy. Doniesienia te padały m.in. od dziennikarzy obywatelskich, blogerów, ale także  ze strony, starających się raczej uspokajać opinie publiczną, prezydenta Ukrainy oraz dowództwa armii. Ograniczenie napływu nowych wiadomości z frontu można przypisywać staraniom Moskwy, której zależy na zatajeniu prowadzonej na szeroką skalę inwazji. Mimo tego od 22 stycznia w sieci pojawiło się kilka nagrań, mających pochodzić z różnych części Donbasu, które jednoznacznie potwierdzają te doniesienia.





1. Grad-K w Doniecku


Niepodważalnym dowodem jest nagrana wyrzutnia rakietowa 2B26Grad-K zbudowana na podwoziu KamAZ-5350, znajdująca się zaledwie kilka kilometrów od donieckiego lotniska. Jest to modernizacja wyrzutni BM-21 opracowana w 2011 roku. W 2012 roku rozpoczęto jej dostawy i do dnia dzisiejszego jest ona używana wyłącznie prze armię rosyjską.











 Grad-K w Doniecku

W tle widoczna jest wyrzutnia pomalowana w zimowe barwy maskujące, co świadczy o przygotowaniu jej z myślą o prowadzeniu działań wojennych podczas tej pory roku oraz o tym że dostarczono ją dopiero gdy warunki pogodowe zmieniły się na zimowe. Warto też zauważyć, że kamerzysta celowo opuszcza kamerę gdy pojazd wyjeżdża zza rzędu czterech starszych BM-21 zbudowanych na podwoziu Ural-372D, przekazanych rebeliantom przez Rosję oraz używanych przez własne siły w Donbasie w setkach egzemplarzy. Prawdopodobnie kamerzysta dostał odgórne wytyczne, co nie powinno znaleźć się na filmie – nowa broń, ale podniósł kamerę 4 sekundy za wcześnie dostarczając nam kolejnych dowodów na obecność pojazdu armii rosyjskiej na terenie Ukrainy.



2. BM-30 Smiercz


Wieczorem 22 stycznia w sieci pojawiło się nagranie  wyrzutni rakietowej BM-30 Smiercz. Miało ono powstać w miejscowości Makiejevka (Makeevka, Макіївка), leżącej kilka kilometrów na wschód od Doniecka, mniej niż 20 kilometrów od linii frontu. BM-30 (znany także jako 9A52-2 Smerch-M) jest ciężką wyrzutnią wieloprowadnicową produkcji radzieckiej, przewyższającą mniejsze wyrzutnie  BM-21 i BM-27 pod względem kalibru (300mm) oraz zasięgu (do 90km). Próby geolokalizacji nagrania przez kilku ekspertów (np. @Confict_Report @DajeyPetros ) potwierdziły zgodność miejsca nagrania filmu z jego opisem na YT, a więc bardzo blisko linii frontu jak dla jednostek o takim zasięgu. 




















 BM-30 w Makiejevce


Pierwszy raz uwieczniono obecność  tych wyrzutni na zajętych przez Rosję terenach, a stało się tak z jednej przyczyny: do tej pory ich tam nie było. O ile armia ukraińska traciła sprzęt podczas odwrotu w sierpniu i wrześniu zeszłego roku na rzecz rosyjskiej inwazji, to BM-30, ze względu na swój daleki zasięg, mógł operować z dala od linii frontu i tym samym nigdy nie został przechwycony przez siły ‘rebeliantów’ ani rosyjskich najemników czy też jednostki rosyjskiej armii. Wobec braku wiarygodnej historii, która mogłaby usprawiedliwić posiadanie  tej ciężkiej i zaawansowanej broni przez separatystów, rosyjskie dowództwo nie wysłało BM-30 na Ukrainę podczas trwającego 4 miesiące „zawieszenia broni”, pomimo wysyłania tysięcy pojazdów, takich jak wozy piechoty, czołgi lub mniejsze wyrzutnie. Jednak teraz, po rozpoczęciu ofensywy na dużą skalę, która ma na celu przejęcie całych regionów Donieckiego i Ługańskiego (a być może również innych terenów) postanowiono wprowadzić również tą broń, choć jest ona oczywistym dowodem na działanie wojska rosyjskiego na terenie Ukrainie.



3. Inne dowody






Niezależnie od tego jak mocne są powyższe dowody, ich autentyczność z pewnością będzie podważana. Jednak dwa opisane wyżej przypadki, zarejestrowane w przeciągu ostatnich 24 godzin pokazują, że żołnierze armii rosyjskiej są nie tylko „w stanie gotowości, w pobliżu granicy z Donbasem”, tak jak przedstawiają to zachodnie media, ale są już obecni na terytorium Ukrainy i biorą udział w działaniach wojennych na wszystkich frontach, aktywnie wspierając i zastępując oddziały walczące tam do tej pory.

P.S Ten artykuł wymienia jedynie NOWE dowody, ujawnione w ciągu ostatniej doby. Przez ostatnie 7 miesięcy wiele maszyn będących częścią wyposażenia wyłącznie armii rosyjskiej (T-72B3, T-72B1, BPM-97, GAZ-3937, BTR-82A ) zostało udokumentowanych na terenie Ukrainy, co nie pozostawia wątpliwości że to właśnie rosyjska armia zbroiła i zbroi wszystkie  anty ukraińskie  siły w Donbasie i przejmuje nad nimi dowodzenie.

Geolokalizacja i analiza dzisiejszych walk w Wułhehirsku

Geolokalizacja i analiza dzisiejszych walk w Wułhehirsku


Oryginalny artykuł z dnia 03.02.2015 w języku angielskim dostępny pod adresem:
http://conflictreport.info/2015/02/03/geolocation-and-analysis-of-battles-inside-vuhlehirsk-today/
Wsparcie finansowe dla autora oryginalnego tekstu:
https://www.patreon.com/ConflictReporter

Dwa nowe nagrania zarejestrowane przez rosyjskich reporterów dostarczają wielu informacji o zajmowanych przez strony konfliktu pozycjach, oraz o obecnej sytuacji w mieście. Aby odtworzyć prawdopodobny przebieg wydarzeń i obiektywnie go przedstawić, @Conflict_Report zlokalizował kawałek po kawałku miejsca powstawania nagrań, dochodząc do konkretnych i interesujących wniosków.

Snajperzy na południowej stacji benzynowej
Pierwsze nagranie powstało na południowo-zachodnim krańcu miasta, ok 100 metrów od znaku wjazdu do miasta przy trasie M04/M05. Zespół telewizyjny napotkał rosyjskich żołnierzy przy opuszczonym posterunku ukraińskiej armii. W następnym ujęciu widzimy jak zbliżają się do trasy M04 od wschodu, idąc boczną uliczką, a nie szybsza, główną drogą, która prawdopodobnie nie można bezpiecznie się poruszać. Przebiegają przez M04 unikając ognia rozmieszczonych w okolicy strzelców.





















Po znalezieniu kryjówki w pobliskich budynkach, rosyjska ekipa telewizyjna i żołnierze mają czas na chwilę odpoczynku. Na otwartej przestrzeni przemieszczają się w pośpiechu, w obawie przed pobliskimi ukraińskimi oddziałami. Następne ujęcie pokazuje żołnierzy biegnących z powrotem tą samą trasą do wschodniej części miasta. Tym razem stację benzynową widać za ich plecami. Nie słychać wielu strzałów, ale atmosfera zdaje się być napięta. Podczas nagrania widać opuszczoną pozycję ukraińskiej armii oraz jednego lub dwóch martwych żołnierzy ukraińskich. Oprócz tego zauważyć można zniszczone rosyjskie pojazdy, np. BMP-1 i ciężarówkę Ural.



















@Conflict_Report zaznaczył na mapie trasę jaką pokonywali żołnierze z nagrania, trasa w jednym kierunku oznaczona na czerwono, a powrotna na pomarańczowo.


















Bitwa o blok mieszkalny

Inna ekipa rosyjskiej telewizji nagrała swój materiał w geograficznym centrum miasta towarzysząc rosyjskim żołnierzom. Film nagrany został podczas ataku na ukraińską pozycję strzelecką, która znajdowała się w najwyższym budynku mieszkalnym w mieście, stojącym w osiedlu budynków wielorodzinnych. Pierwsza scena pokazuje rosyjski czołg T-72  strzelający w 11 piętrowy budynek, próbujący wyeliminować wrogi ostrzał przed dalszym atakiem.


















Chwile potem rosyjska piechota posuwa się do przodu pod osłoną transportera BTR-80, zbliżając się do bloku od północy.





















Po dotarciu na pozycje pomiędzy wysokimi budynkami, oddział wchodzi do ostrzelanego bloku szukając ocalałych ukraińskich żołnierzy. Nie słychać strzałów, więc Ukraińcy prawdopodobnie uciekli lub nie żyją. Następnie widzimy wypowiedź rosyjskiego oficera. @Conflict_Report opisał to zdjęcie ponieważ było punktem wyjścia do geolokalizowania nagrań (z prawej strony widok na ten sam budynek na Google Earth)












Na ostatniej mapie zaznaczona jest trasa ataku rosyjskich żołnierzy na osiedle. Na jej podstawie można wywnioskować, które części miasta zajmuje każda z walczących stron.




















Co nagrania mówią o obecnej sytuacji w Wułhehirsku?
Sytuacja taktyczna jest dużo bardziej skomplikowana niż można było przypuszczać. Ukraińskie oświadczenia o tym, że po 30 stycznia odbito, czy raczej ponownie wdarto się do miasta wydają się potwierdzone, a pochodzące ze strony rosyjskiej doniesienia o całkowitym przejęciu miasta zostały podważone (przez ich własne nagrania). Jednocześnie z nagrań wynika, że ukraińscy żołnierze w Wułhehirsku dysponują słabszym arsenałem, ulegają przewadze liczebnej, są w defensywie i wycofują się. I choć są to tylko przypuszczenia, to widać, że o ile rosyjskie siły w mieście używają BMP, BTR i czołgów, siły ukraińskie korzystają z lekkich pojazdów (widocznych na nagraniu) i z sił piechoty.

Obydwa nagrania z tamtego dnia umożliwiły stworzenie aktualnej i opartej na faktach mapy przedstawiającej zajmowane przez strony konfliktu obszary. Wynika z niej, że sytuacja w mieście nie jest tak jednoznaczna jak 4 dni temu, gdy wojsko rosyjskie zajmowało 90%-100% miasta (dane potwierdzone również przez oficjalne źródła rządowe Ukrainy), oraz że ukraińskie posiłki faktycznie zdołały wejść do miasta. Żołnierze ukraińscy zajmujący głównie centrum i południe miasta pozbawieni są bezpiecznych linii zaopatrzenia oraz wsparcia ciężkiej broni, co stwarza poważne ryzyko okrążenia i odcięcia od głównych sił w Debalcewe na wchodzie oraz Artiomowsku na północnym wschodzie i grozi ponowną utratą miasta. Bitwa o Wuhłehirsk pozostaje nierozstrzygnięta.














-mapa sytuacji 02.03.2015 opracowana na podstawie nagrań